Zgłaszanie szkody mieszkaniowej – dane i dokumenty

Pisaliśmy ostatnio na naszym blogu o tym jak ważne jest odpowiednie zgłoszenie szkody mieszkaniowej, jeśli takowa się nam przydarzy. Wspominaliśmy wówczas o całym stosie dokumentów i danych, jakie powinniśmy posiadać, kiedy dochodzi do spotkania a rzeczoznawcą, którego to ocena wpływa na późniejszą formę uzyskania finansowego zadośćuczynienia, mając głównie na myśli satysfakcjonującą nas kwotę.

Dziś postaramy się przybliżyć wszystko to, co będzie nam niezbędne w kilku ściśle określonych sytuacjach. Pamiętać należy o tym, że nie tyle ważne jest spotkanie z samym rzeczoznawcą, co inspektorem, który musi dokonać wcześniej odpowiednich oględzin miejsca zdarzenia i to on poprosi nas o podanie niezbędnych informacji.

+

Kiedy coś ukradziono…

Ta informacja jest konieczna w każdej sytuacji, chodzi tutaj o podanie daty i miejsca zdarzenia, a także opisanie ich okoliczności, jeśli oczywiście jesteśmy w stanie je opisać, ponieważ jak wiadomo kradzież jest bardzo często zajściem, które ciężko jest nam wyjaśnić, zwłaszcza jeśli przykładowo nastąpiła w nocy lub kiedy nie było nas w domu. Pamiętać musimy jednak w takiej sytuacji dokumencie, według którego prawnie należy do nas lokal. Będziemy też zmuszeni przekazać wykaz wszystkich skradzionych przedmiotów, bez względu na to czy były one wyjątkowo cenne czy też nie miały dla nas większego znaczenia. W takim przypadku powinniśmy przynajmniej mniej więcej znać wartość wszystkich tych przedmiotów, najlepiej jeśli posiadamy ich faktury czy rachunki, które są niepodważalnym dowodem w sprawie późniejszego zwrotu kosztów. Dotyczą się tego także uszkodzone zabezpieczenia w naszym domu czy też mieszkaniu. Na koniec pamiętać należy o zaświadczeniu z Komisariatu Policji, który zajął się naszą sprawą.
+

Kiedy coś zalano…

Musimy pamiętać w szczególności o tym, że w takiej sytuacji możemy być, zarówno poszkodowanymi, jak i sprawcami takiego nieszczęśliwego zdarzenia, bo jak wiadomo niespodziewane awarie nigdy nie wybierają w mniej luba bardziej grzecznych osobach. Jeśli przyczyna zalania jest poza obrębem twojego lokalu, to musisz znać dane osobowe i teleadresowe sprawcy zdarzenia. Standardowo data i miejsce oraz okoliczności zdarzenia. Podobnie także jak w przypadku kradzieży powinniśmy posiadać dokument, który zaświadcza o prawie do własności naszego lokalu – rzecz jasna może to być umowa najmu czy też nawet kopia wpisu z księgi wieczystej. W przypadku zalania, które nastąpiło z winy administracji, powinniśmy posiadać także specjalny protokół przez nią właśnie sporządzony. Jeśli zniszczeniu w wyniku zalania uległy jakieś przedmioty, powinniśmy się postarać o posiadanie rachunków czy faktur na te elementy wyposażenia.
+

Kiedyś coś spłonęło…

Tak jak w powyższych sytuacjach, tak i w kwestii szkód wynikłych z pożaru, powinniśmy znać dokładną datę, miejsce i okoliczności zdarzenia, a także dokument, który uprawnia nas w pełni do posiadania danego lokalu. Jak wiadomo nieodłącznie związana z różnego rodzaju pożarami jest straż pożarna, bez której ciężko nam pozbyć się zwłaszcza dużego ognia. Jeśli taka jednostka musiała interweniować w naszym domu, to powinniśmy posiadać specjalny protokół jej interwencji. W tej sytuacji równie ważny jest po raz kolejny protokół o administracji, jeśli to ona zawiniła oraz wykaz wszystkich ruchomych rzeczy, które uległy zniszczeniu w trakcie działalności ognia.

+

Kiedy coś przepięło…

Równie niesforne co żywioły takie jak woda i ogień mogą być również sytuacje związane z szeroko pojęta elektrycznością. Nie będziemy już mówić o punktach, które zawsze się powtarzają, ponieważ są one obowiązkowe w każdej sytuacji. Przy szkodach, jakie mogły wywołać różnego rodzaju przepięcia bardzo ważne są specjalistyczne ekspertyzy wszelkich zakładów usługowych, jakie musiały interweniować na miejscu. Jeśli awarii uległ jakiś sprzęt, który był w głównej mierze winowajcą zaistniałej szkody i poddawano go procesom napraw, powinniśmy posiadać na to w pełni zgodne papiery, które pozwolą nam odzyskać stracone koszty.

+

Kiedy mamy OC…

Jeśli posiadamy polisę OC musimy pamiętać o tym, że potrzebny będzie nam dane potwierdzające posiadanie przez nas takiej polisy ale także numer polisy ewentualnego sprawcy szkody, jeśli ten jest nam znany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *