Uważaj na wirtualnego policjanta – wykup OC!

ubezpieczenie OCPod koniec 2011 roku polscy kierowcy są kontrolowani przez wirtualnego policjanta. Jest on bezwzględny, wyjątkowo spostrzegawczy i ukarze wszystkich, którzy choć kilka dni ociągają się z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego. Wirtualny policjant patrzy, a od nowego roku będzie jeszcze bardziej surowy.

Wirtualny policjant to nic innego jak program kontroli ciągłości polis, wprowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To za jego sprawą, nawet jeśli nie trafiliśmy na policyjną kontrolę – nasze uchybianie się od obowiązkowego ubezpieczenia OC, z pewnością zostanie wykryte. Wirtualny policjant w samym minionym roku złapał aż 4,5 tysiąca kierowców, którzy nie mieli ważnego ubezpieczenia. Ilość złapanych przełożyła się na konkretną sumę – czyli 1,2 miliona złotych zapłaconych kar. Jeśli nie chcemy zasilić tych statystyk, zadbajmy o to, by mieć aktualne ubezpieczenie.

Nawet jeśli nasze zarejestrowane auto nie wyjeżdża z garażu, jest uszkodzone i nieużywane – nie zwalnia nas to z obowiązku wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. UFG podkreślam że wszystkie zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą zachować ciągłość ubezpieczeniową, a każda luka w wykupieniu OC będzie karana. Za brak terminowości zapłacimy konkretne kwoty. Kwota kary za brak OC ustala na jest w oparciu o minimalną kwotę wynagrodzenia w Polsce. Ze względu na to, że w 2013 roku minimalna płaca wzrasta – większe będą także opłaty za brak ważnego ubezpieczenia.ubezpieczenie oc

Wysokość kary od 2013 roku zależna będzie od tego, jak długo nasze auto pozbawione jest OC, oraz od rodzaju pojazdu. Posiadacze nieubezpieczonych aut osobowych będą musieli do nich dopłacić 3,2 tysiące złotych (w ubiegłym roku było to „jedynie” 3 tysiące). Za brak OC aż 4,8 tysiąca złotych zapłacą właściciele nieubezpieczonych autobusów, ciężarówek i ciągników (poprzednio było to 4,5 tysięcy). Przy naliczaniu kary brana jest też pod uwagę długość przerwy w ciągłości ubezpieczeniowej. Jeśli wyniosła ona nie więcej niż 3 dni – zapłacimy 20 procent kary. Gdy przerwa w ciągłości OC wyniosła od 3 do 14 dni, zobowiązani będziemy do zapłaty 50 procent kary.

Nowy program na nowy rok. Wirtualna kontrola rusza z nowym programem już od stycznia 2013. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zapowiada wprowadzenie jeszcze dokładniejszą identyfikację nieubezpieczonych. Będzie on porównywał datę rejestracji auta z datą wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli OC było wykupione z opóźnieniem, możemy być pewni, że system to wykryje i będziemy zmuszeni do zapłacenia za opieszałość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *