Stłuczka za granicą

Podróże są nieodłączną częścią naszego życia. Większość z nich odbywa się przy pomocy samochodu. Co zrobić, gdy jadąc samochodem w innym kraju będziemy uczestniczyć w stłuczce?
Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Przed stłuczką
Przed wyjazdem za granicę należy przede wszystkim zawrzeć odpowiednią umowę OC. Powinna być ona ważna na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Może być to także ubezpieczenie Zielonej Karty, w przypadku, gdy będzie ona naszą ochroną w zapewnionych przez nią państwach. Ponadto w  pakiecie ubezpieczeń powinny być zawarte także AC oraz NW. Wszystkie trzy elementy zapewnią Ci odpowiednią ochronę podczas zagranicznej stłuczki. Sprawdźmy jednak dwa razy, czy państwo do którego jedziemy, jest wzięte pod uwagę w zakresie ubezpieczeń. Dobrze jest tez zabrać w podróż formularz wspólnego oświadczenia o wypadku (accident statement).

Aby wybrać jak najlepsze ubezpieczenie warto skorzystać z porównywarki, która wybierze dla nas najlepszą opcję ubezpieczenia.  Jest to jednak z większych firm, ciesząca się dużym zaufaniem wśród Polaków.

W trakcie/po stłuczce
W wyniku stłuczki trzeba przede wszystkim udzielić pierwszej pomocy potrzebującym osobom. Warto jest być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Powinnyśmy w naszym aucie zawsze mieć apteczkę pierwszej pomocy.

Kolejno, jeśli nikt jeszcze nie zawiadomił służby, należy to zrobić. Trzeba także ustawić ostrzegawcze trójkąty, które zabezpieczą miejsce wypadku.

Następnie, jak już wcześniej wspomniano, należy wypełnić oświadczenie o wypadku. Jeśli żadna ze stron nie ma danego dokumentu należy spisać najważniejsze elementy, czyli : numery rejestracyjne, markę, kraj rejestracji, dane właściciela pojazdu oraz numer polisy sprawcy i nazwę  ubezpieczyciela.  W przypadku rozbieżności według zeznań, sytuację spowodowania stłuczki wyjaśni policja.

Stłuczka za granicą wymaga odpowiedniej procedury, która musi być spełniona w każdym przypadku, nawet najmniejszej stłuczki. Jeśli będziemy przygotowani na każdą ewentualność, wszelkie formalność nie powinny zająć nam dużo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *