Co każdy kierowca powinien wiedzieć o OC

Każdy kierowca musi wiedzieć kilka rzeczy, które są związane z posiadaniem samochodu. Często zdarza się, że przez ową niewiedzę dochodzi do problemów na tle nie tylko finansowym ale także prawnym. Co zatem warto i trzeba wiedzieć na ten temat? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Ubezpieczenie OC a autocasco
Po pierwsze, każdy kierowca powinien umieć rozróżnić oba pojęcia. Ubezpieczenie OC zapewni ochronę od odpowiedzialności cywilnej, która powstała skutek kierowania pojazdem.  Dotyczy to np. sytuacji, w której w wyniku spowodowanego przez nas wypadku, druga osoba doznała uszczerbku na zdrowiu.  Wtedy to OC wypłaci odszkodowanie.
Autocasco z kolei zapewni nam odszkodowanie w sytuacji, w której np. ktoś porysuje nam samochód.
Dlatego więc każdy kierowca powinien mieć oba ubezpieczenia.

Wybór OC?
Wybór OC może być trudny, ze względu na wiele firm ubezpieczeniowych, które je oferują. Z tego względu dobrze jest skorzystać z wielu dostępnych w internecie porównywarek i kalkulatorów. W szybki sposób z pewnością znajdziemy ubezpieczenie o takiej wysokości, która spełni nasze wymagania. Informacji możemy także uzyskać od znajomych, którzy mają sprawdzone ubezpieczenie OC i są zadowoleni z jego warunków.

Gdzie mogę kupić OC?
Ubezpieczenia OC można kupić u przedstawicieli w oddziałach firm ubezpieczeniowych a także poprzez Internet. W drugiej sytuacji cały proces trwa dużo szybciej i sprawniej. Jednak, aby nie pominąć żadnych ważnych kwestii związanych z ubezpieczeniem, lepiej udać się do oddziału, lub wyjaśnić telefonicznie wszelkie formalności. Wśród wielu dostępnych firm, możemy znaleźć wiele ciekawych ofert. 

Co grozi za brak OC?
Polisa OC jest wymagana w każdej sytuacji. Nawet jeśli posiadasz samochód ale nim nie jeździsz. W sytuacji gdy skończy Ci się ubezpieczenie, masz 2 tyg na jego przedłużenie lub wykupienie nowego. W przeciwnym razie (po okresie dłuższym niż 2 tygodnie bez posiadania OC) spotkasz się z karą 3 tys zł.

Czy zapłacę karę na pewno?
Tak. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wprowadził bardzo skuteczną platformę, dzięki której wykrywane są przerwy w ubezpieczeniu OC. Z tego powodu, bardzo możliwej jest, że prędzej czy później przyjdzie do nas zawiadomienie o zapłacenie kary za nie posiadanie OC.

Ubezpieczenie OC to jedna z podstawowych rzeczy, które musimy mieć zawsze wykupione. Życia niestety nie można w 100% przewidzieć, dlatego zawsze warto mieć w zanadrzu jakiś plan B. Dobre ubezpieczenie OC to najlepszy z możliwych planów B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *