Zdarzenie na drodze – co robić?

zdarzenie na drodzeNajważniejsze by nie wpadać w panikę, tylko trzeźwo ocenić sytuację. Tyle teoria, w praktyce zwykle trudno jest zachować spokój i opanowanie. Dlatego o niektórych działaniach i procedurach warto wiedzieć wcześniej.

Jeśli jesteśmy świadkami wypadku, to zacznijmy od prawidłowego zaparkowania własnego samochodu. Następnie wyłączmy silnik uszkodzonego pojazdu, włączmy pierwszy lub wsteczny bieg oraz zaciągnijmy hamulec ręczny. Dla własnego bezpieczeństwa  zabezpieczmy miejsce zdarzenia – ustawmy trójkąt ostrzegawczy (na zwykłej drodze w odległości od 30 do 50 m, a na autostradzie lub drodze ekspresowej ok.100 m za samochodem) oraz włączmy światła awaryjne.

Gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, przede wszystkimi musimy wezwać odpowiednie służby ratunkowe oraz zająć się udzieleniem pomocy poszkodowanym. Na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku jesteśmy też zobowiązani podać nasze dane personalne, dane  właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane zakładu ubezpieczeń, z którego usług korzystamy.

Policję wzywamy zawsze, gdy ktoś ucierpiał na skutek kolizji lub gdy któryś z uczestników nie ma ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego (lub dokumentów) oraz jest nietrzeźwy. Jeśli natomiast  uczestniczymy w zwykłej stłuczce, nie mamy obowiązku wzywać funkcjonariuszy. Zwykle kierowcy ograniczają się wtedy do spisania specjalnego oświadczenia.

O zdarzeniu należy jak najszybciej powiadomić wybrany zakład ubezpieczeniowy (zazwyczaj nie później niż w przeciągu 5–7 dni). Ubiegając się o odszkodowanie, musimy dostarczyć naszemu ubezpieczycielowi m.in. numer wykupionej polisy, dane pojazdu oraz kierującego pojazdem. By ubezpieczyciel mógł oszacować szkody, należy ułatwić działanie jego przedstawicielom. Odszkodowanie powinniśmy otrzymać w przeciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

Pamiętajmy też, że nie ma mowy o bezpiecznej jeździe bez polisy u sprawdzonego ubezpieczyciela, dlatego jeśli dotychczas nie wykupiliśmy OC i AC, naprawmy ten błąd jak najszybciej.

Fot. http://www.flickr.com/photos/ghaphotographic/525760076/sizes/s/in/photostream/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *