Przygotuj auto do sezonu letniego

Przez cały rok powinniśmy dbać o swój samochód. Przygotowanie go na wiosnę jest równie ważne jak przygotowanie go na okres zimowy. Więc poza myciem okien i porządkami w szafach, poświęć czas na przegląd swoich czterech kółek.

Gdy kończy się zima, a temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza powinieneś wymienić opony z zimowych na letnie. Chyba, że nad ranem zdarzają się jeszcze przymrozki, wtedy możesz się trochę wstrzymać z wymianą opon.

Przeglądu wymaga przede wszystkim układ hamulcowy, który jest bardziej eksploatowany zimą. Możesz też sprawdzić stan amortyzatorów oraz karoserię. Lakier mógł ucierpieć w kontakcie z solą i piaskiem, którymi posypuje się zaśnieżone ulice i chodniki. Lepiej od razu dbać o małe uszkodzenia niż doprowadzić do większych, z którymi trudniej i kosztowniej będzie można sobie poradzić. Myjemy lakier oraz podwozie usuwając resztki soli, piasku i błota. Możemy też pojechać do myjni. Dywaniki samochodowe najlepiej wyprać, wysuszyć i dopiero wtedy ponownie ułożyć je w samochodzie. Całe wnętrze należy odkurzyć, łącznie z bagażnikiem. Jeśli zimą używaliśmy odmrażacza do drzwi, przetrzyjmy je WD40, by nie skrzypiały.

Ważne jest także sprawdzenie czy wycieraczki i światła funkcjonują jak należy. Jeśli wycieraczki zostawiają smugi, nie nadają się do dalszego użytkowania.

Jeśli nasz samochód jest wyposażony w klimatyzację musimy pamiętać, by co roku wymieniać filtr przeciwpyłkowy, w którym mogą gromadzić się groźne dla zdrowia człowieka grzyby.

Uzupełniamy stan płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, oleju silnikowego, oleju w układzie wspomagania i wymieniamy płyn w spryskiwaczach z zimowego na letni. Sprawdzamy czy nie ma nigdzie nieszczelności, które mogłyby doprowadzić do wycieku płynów.

Pamiętamy także o ubezpieczeniu samochodu. Jeśli już go ubezpieczaliśmy, sprawdźmy czy nie trzeba tego zaktualizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *