Polisa a niższe podatki

coinPrzekazywanie środków z ubezpieczenia na życie jest, w przeciwieństwie do innych dziedziczonych elementów spadku, szybkie i bezproblemowe. Jakie są jeszcze inne atuty polis na życie i co warto o nich wiedzieć?

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o polisach…

Jak wiadomo, polisy są przede wszystkim sposobem na zabezpieczenie rodziny w wypadku śmierci (to klasyczna polisa na życie) ale też gromadzeniem oszczędności na emeryturę (UFK: polisy z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym).

autocasco

Dodatkowo to także skuteczny sposób na ominięcie zapłaty podatku od spadku w sytuacji dziedziczenia środków przez osoby niebędące rodziną bądź dalej spokrewnione. Warto odnotować, że gdy ubezpieczony umiera, to wskazane przez niego osoby uzyskują od ubezpieczyciela spadek bez konieczności wizyt w sądach i przeprowadzania postępowania spadkowego. Chociaż postępowanie spadkowe może potrwać, to w ubezpieczeniach na życie problemów z wypłatami nie ma. Przepisy jasno mówią, że na wypłatę pieniędzy firma ubezpieczeniowa ma trzydzieści dni, które liczy się od dnia zgłoszenia roszczenia, ale w praktyce dzieje się to szybciej. Środki można otrzymać pocztowym przekazem, ale to kosztowne rozwiązanie, więc najlepszą opcją jest przelew na konto bankowe, które wskaże uposażony. Jeżeli zaś chodzi o zgromadzone na polisie oszczędności, to dostają to jedynie osoby, które zostały w niej wskazane. Nie ma mowy, by weszły one w tak zwaną masę spadkową, czyli nie może sobie do nich rościć praw nikt poza wskazanymi jako uposażonymi.

12

Co ciekawe, takie świadczenie jest zwolnione od podatku od spadków, mogącego dochodzić do dwudziestu procent dziedziczonej kwoty. Może ono dotyczyć natomiast, ulokowanych przez zmarłego na koncie, oszczędności. Zdaniem ekspertów polisy z UFK mają przewagę nad tradycyjnym lokowaniem środków w fundusze inwestycyjne także z powodów podatkowych. Unikalność tych ubezpieczeń kryje się w tym, że uposażona może być dowolna osoba, niekoniecznie ktoś z krewnych, i nie zapłaci od podatku pieniędzy od spadków i darowizn ani dochodowego. Na łamach portalu Ekonomia24.pl zauważano, że zgromadzone u ubezpieczyciela środki są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Warto odnotować, że osoby dziedziczące spadek po zmarłym zapłacą ten podatek od całej wypłaconej kwoty w przypadku bezpośredniej inwestycji w akcje czy fundusze inwestycyjne. I to nie tylko od kwoty stanowiącej zysk. Co ciekawe, w przypadku zadłużenia komornik nie będzie mógł w toku prowadzonej egzekucji ściągnąć więcej niż jednej czwartej przyznawanego mu świadczenia, przykładowo po zakończeniu umowy. Wynika to z faktu, że pieniądze zgromadzone na polisie są także chronione przed komorniczą egzekucją, ale maksymalnie do 75 procent wysokości świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *