Od kogo możemy uzyskać odszkodowanie?

Na drodze do odzyskania odszkodowania staje nam często wiele problemów, a jak wiadomo problemy oznaczają zatargi z poszczególnymi osobami. Warto wiedzieć na jakie kroki możemy sobie pozwolić i z kim walczyć o zwrot należnych nam kosztów, kto może być o taki zwrot odpowiedzialny, niezależnie od tego czy zostaliśmy poszkodowani w wypadku samochodowym czy tez skręciliśmy nogę na chodniku.

 od kogo mozemy uzyskac

Sprawcy wypadków komunikacyjnych

Na pierwszy ogień osoby, od których niezwykle często staramy się o uzyskanie odszkodowania, zwanego profesjonalnie odszkodowaniem za wypadki komunikacyjne. Winny wypadku drogowego jest zobowiązany pokryć wszelkie straty związane z zaistniałymi nieprzyjemnościami. Bardzo ważne jest spisanie specjalnego oświadczenia, w którym druga strona przyznaje się do winy, opisując przy tym dokładny przebieg całej sytuacji i uszkodzenia, na jakie nas naraziła.

 

Pracodawca

Odszkodowanie powinien nam także wypłacić nasz pracodawca, ale jest to objęte oczywiście pewnymi regułami. Przede wszystkim nasz szef jest tego zobowiązany, jeśli wypadek nastąpił w miejscu pracy, podczas wykonywania zwykłych czynności i poleceń na rzecz pracodawcy. Obejmuje to też teren, który określa miejsce zdalnego wykonywania jakiegokolwiek zadania, aż do miejsca pracy naszego pracodawcy. To jednak nie wszystko, bowiem sprawa obejmuje także wypadek, który zdarzył się w podróży służbowej, chyba że zdarzył się on podczas wykonywania innych niż służbowe czynności. W tym zakresie mówimy także o wypadku śmiertelnym, nagłym bądź też następującym do czasu 6 miesięcy od dnia innego wypadku.

 

Szpital lub lekarz

 

Ma to miejsce w przypadku zaniedbań medycznych, jakie nastąpiły w przypadku operacji, zabiegu bądź też jakiejkolwiek specjalistycznej porady lekarskiej. Są to najczęściej sprawy bardzo poważne, ponieważ wymagają od nas poniesienia sporych nakładów finansowych. Dzięki odpowiednim procesom można jednak odzyskać zwrot kosztów, który wynikł z nieoczekiwanego błędu lekarskiego. Możemy się wówczas strać o odzyskanie pieniędzy wydanych na różnego rodzaju leki, rehabilitacje, sprzęt medyczny, a także dodatkowe leczenie, którego musieliśmy się podjąć zaraz po poprzednim leczeniu, które okazało się zupełnie nieudane i wywołało niepożądane, odwrotne skutki.

 

Właściciel lub zarządca posesji

 

Jest to kolejna z niezbyt komfortowych sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni często do wyegzekwowania kosztów od zupełnie obcej nam osoby, chyba że winny jest nasz najbliższy sąsiad, ponieważ tak też może się zdarzyć. Zobowiązani do zwrotu nam kosztów mogą być właściciele nawet takich terenów jak miejski chodnik, na którym złamaliśmy sobie nogę, ponieważ była na nim nierówno położona kostka. Warto starać się o takie odszkodowanie, ponieważ mimo, że niektóre osoby uzyskują z nich tylko grosze, to inne odzyskują nawet koszt rzędu 30 tysięcy złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *