Jak się zachować podczas wypadku drogowego?

Temat jest poważny, bo w takiej sytuacji powinniśmy zachować się jak należy, nawet wtedy kiedy to nie my jesteśmy poszkodowanymi. Otwarcie mówi się o tym, że bezinteresowność drugiego człowieka coraz bardziej zanika, ale trzeba mieć nadzieje na godne sumienie innych ludzi. Powinniśmy pomagać chociażby z tego powodu, że jeśli to my znajdziemy się w nieprzyjemnej sytuacji, to chcielibyśmy, aby takiej pomocy nam udzielono, nawet minimalnej, takiej które nie wygranicza poza indywidualne możliwości.

 

Drugim powodem, który w takiej chwili odsuwamy na dalszy plan może być też sprawa późniejszego odszkodowania. Być może wtedy nikt z nas nie myśli o tym jak uzyskać odszkodowanie po wypadku, ponieważ odczuwamy w większości ogromny stres, który bardzo trudno powstrzymać. Niezależnie jednak od tego, czy musimy być tym zainteresowani czy też nie, czy jesteśmy związani z wypadkiem czy też nie, powinniśmy zawsze spróbować pomóc. Co należy zrobić gdy…

 

Mniej optymistyczna opcja

 

Zaczynamy od czarniejszego scenariusza, aby na koniec zostawić te bardziej pozytywne wieści. Mniej optymistyczna opcja wiąże się z tym, że w wypadku uczestniczyli ranni, a nawet zabici. W takich chwilach niezwykle trudno jest kontrolować to, co w ogóle robimy, ale powinniśmy przede wszystkim powiadomić o wszystkim policję, jeśli nikt przed nami tego nie zrobił, ten telefon należy wykonać możliwie jak najszybciej. Nie wolno zapomnieć także o natychmiastowym zawiadomieniu również pogotowia ratunkowego, które może jeszcze komuś uratować życie, jeśli jest ono mocno zagrożone. Niejednokrotnie należy też wezwać straż pożarną, jeśli istnieje takie ryzyko, że auto może wylecieć w powietrze. Zawsze powinniśmy postarać się o udzielenie pierwszej pomocy, jeśli czujemy się oczywiście na siłach i potrafimy to zrobić. Nawet jeśli nie jesteśmy specjalnymi agentami i śledczymi rodem z serialu CIA Miami, to powinniśmy się postarać o zabezpieczenie śladów i mienia poszkodowanego. 

 

Bardziej optymistyczna opcja

 

Czyli taka, w której po prostu nie ma ani zabitych, ani nawet rannych. Jeśli sami uczestniczyliśmy w wypadku i nawet jeśli jesteśmy poszkodowani, powinniśmy starać się zachowywać w miarę trzeźwo, w możliwie najlepszy sposób zamrażając wysoki stres. Ważne jest usunięcie pojazdu z jezdni, jeśli oczywiście mamy taką możliwość, bo trudno będzie nam w pojedynkę zepchnąć na bok ogromnego tira. Jeszcze przed przyjazdem policji powinniśmy postarać się jednak o zaznaczenie miejsca, w którym pojazd znalazł się tuż po wypadku, możemy to zrobić chociażby kamieniem. Podczas wypadku warto zapamiętywać jak najwięcej szczegółów, ponieważ mogą mieć one ogromne znaczenie w przypadku ewentualnych spraw sądowych czy wysokich odszkodowań. Jeśli jesteśmy poszkodowani, poprośmy świadków o ich dane telefoniczne i personalne, a jeśli nam tego odmówią, dyskretnie spiszmy ich numery rejestracyjne. Być może zrobimy to wbrew ich woli, ale w przyszłości dla nas samych może okazać się niezwykle istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *