Prawa jazdy meandry…

Co jeśli w dowodzie osobistym mamy inny adres, niż ten podany w dokumencie prawa jazdy? Co się dzieje, gdy dostaliśmy prawo jazdy tymczasowe i właśnie straciło ono ważność?

Oto odpowiedzi na zadane pytania – jeśli macie jakieś inne wątpliwości, związane z uprawnieniami, umożliwiającymi prowadzenie różnych pojazdów – piszcie – postaramy się wspólnie rozwiązać zaistniały problem i omówić go w kolejnym artykule.

Po kolei zatem: prawnie ma się trzydzieści dni na poinformowanie urzędów o wszelkich zmianach, dotyczących naszego nazwiska oraz adresu zakwaterowania. Przy kontroli drogowej, nie ma obowiązku pokazywania dowodu osobistego, jednak nie zmienia to faktu, że powinien być w nim ten sam adres, co w prawie jazdy. Inaczej w wypadku miejsca rejestracji pojazdu – przecież często używamy auta rodziców, rodzeństwa lub kogoś z najbliższego otoczenia – wówczas to dowód osobisty świadczy o naszym miejscu stałego pobytu – tu też dotrą wszelkie mandaty. Zdjęcia z fotoradarów trafią do właścicieli pojazdów, którzy udostępnili nam swoje wielo lub jednoślady. Muszą oni wówczas potwierdzić, komu i kiedy pożyczali maszyny. Za niezgodność danych w obu dokumentach grozi pouczenie – mandat lub zatrzymanie prawa jazdy. Od argumentów jakich użyjemy w rozmowie z policjantami, zależy nasz los jako kierowcy, lepiej więc przygotować sobie solidne wytłumaczenie np. na temat tego, dlaczego pojawiły się rozbieżności w danych o naszym kwaterunku.

Jeśli zaś mamy wadę wzroku, pretendującą nas do otrzymania tymczasowego prawa jazdy – zawczasu zasięgnijmy języka i na badanie wybierzmy takiego lekarza, który stwierdzi, czy problem okulistyczny jest stały czy postępujący. Jeśli nosimy szkła korygujące wadę i zawsze w nich prowadzimy, nie ma sensu co parę lat wykonywać tych samych badań – o fakcie tym musi zdecydować specjalista. Dowiedzmy się więc, którego polecają inni okularnicy. Gdy jednak nasze czasowe prawo jazdy się kończy, ze względu na nieważność diagnoz lekarskich, po zdobyciu stosownych zaświadczeń od okulisty, musimy przedłożyć je w starostwie. W ten sposób uzyskamy prawo do dalszego prowadzenia samochodu.

Są sytuacje w których nie pomaga posiadanie dokumentu prawa jazdy, z zawartą informacją o długim stażu bycia kierowcą. Często wybierając ubezpieczenie oc, kierujemy się czyjąś niewiarygodną podpowiedzią, impulsem chwili i w efekcie, dokonujemy złych wyborów. Gdy kalkulator oc wyliczył nam niekorzystną stawkę i już ją uiściliśmy, mamy przykrą nauczkę, by w przyszłym roku rozważniej wybierać polisę dla swego samochodu. Bo samo prawy do jazdy nie wystarczy, trzeba jeszcze myśleć o jak najlepszym ulokowaniu wydatków, związanych z użytkowaniem naszego pojazdu. Rozsądnych wyborów więc życzymy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *