Decyzja o kupnie samochodu jest jedną z najważniejszych jaką podejmujemy w życiu. Wiadomo, że większości z nas nie stać na zakup nowego, salonowego auta. Dlatego pozostaje nam jedynie opcja zakupu samochodu na rynku wtórnym. Czym się kierować, aby nie utopić swoich oszczędności?
Jest wiele możliwości nabycia aut a rynku wtórnym. Od zakupu na jednym z licznych komisów (metoda raczej ryzykowna), poprzez zakup o dealerów, którzy w ramach rozliczenia za nowy samochód przyjmują używane aż do rynku prywatnego. Oczywiście najlepsze okazje można znaleźć szukając auta od osób prywatnych, jednak jest coraz ciężej wyszukać samochód w dobrym stanie.
Dobrym wyjściem jest poszukanie czegoś porządnego poza granicami naszego kraju. W tym celu najlepiej zwrócić się do kogoś zaufanego kto zajmuje się taką działalnością. Zakup auta z zagranicy u nas w Polsce będzie obarczony dużym ryzykiem. Nasi rodzimi komisanci ściągają raczej najgorsze sztuki, wyeksploatowane lub powypadkowe kierując się chęcią jak największego zysku. Znalezienie osoby zaufanej zapewni nam przynajmniej minimum bezpieczeństwa.
Wiele osób wie, ze samochody z Niemiec mają bardzo dużo plusów. Jeśli nie patrzeć na przebiegi, które tam są raczej duże, to autka tam kupowane są najczęściej zadbane i w dobrym stanie. Niestety między bajki należy włożyć mit jakoby tam samochody był tanie. Tak naprawdę za samochód w dobrym stanie trzeba będzie zapłacić tyle co i w Polsce lub nawet więcej. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie taniej sprzedawał auta tylko dlatego, że chce je kupić Polak.
Przy zakupie auta powinniśmy zwrócić uwagę na polisę ubezpieczeniową. Jeśli nabywamy auto w komisie, koniecznie dowiedzmy się do kiedy aktualna jest dana polisa OC. Od końca 2011 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził program, który automatycznie wyłapuje brak ciągłości ubezpieczenia OC i nakłada solidne kary na właścicieli nieubezpieczonych i zarejestrowanych aut. Dodatkowo, na początku 2013 roku wprowadzony zostanie kolejny program, który bezbłędnie wyłapie różnicę w dacie rejestracji pojazdu i tej, jaka wypada na wykup polisy. Nie warto więc ryzykować swoich oszczędności i szybko kupić dobre ubezpieczenie OC (np. w Liberty Direct).
Po drugie pojazdy na zachodzie są o wiele lepiej wyposażone. Dobrym przykładem jest np. klimatyzacja za którą w polskim salonie się dopłaca, zaś w niemieckim jest ona standardem. Nie jest problemem znalezienie samochodu z z pełną elektryką i dodatkowymi opcjami wyposażenia. Warto zatem przy zakupie auta brać takie rozwiązanie. Należy tylko pamiętać o ostrożności przy przeglądaniu takich ofert i skorzystać z porad zaufanej firmy, która na co dzień zajmuje się taką działalnością. To samo zresztą dotyczy zakupu samochodu w kraju. Tu także lepiej posiłkować opiniami fachowców. Pamiętajmy, że sprzedawca, który zaczyna coś kręcić po tym jak wyrazimy chęć sprawdzenia auta w serwisie, jest raczej mało wiarygodny.