Ubezpieczenie laptopa?

laptopLaptop to obecnie najczęstszy element wyposażenia biura, oczywiście oprócz telefonu, drukarki czy skanera. Na laptopach pracują już niemal wszyscy: pracownicy mniejszych i większych firm. Oczywiście wartościowy jest nie tylko sam sprzęt, ale i dane, które się w nim znajdują. Często są to umowy firmy z klientem, prezentacje, kosztorysy.

W razie kradzieży laptopa tracimy często wiele miesięcy ciężkiej pracy. Mało tego może się również zdarzyć i tak, że niestety stracą i na tym nasi klienci, których dane personalne trafią w niepowołane ręce.

Dlatego właśnie firmy ubezpieczeniowe co raz częściej wskazują na ten problem i proponują różne rozwiązania.

Komputery przenośne już od kilku lat zastępują komputery stacjonarne. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że w ten sposób bardzo często pracownicy mają możliwość dokończenia czegoś w domu. Zdarza się bowiem, że klient wyśle zapytanie dotyczące oferty późnym wieczorem… Co wtedy? Najlepiej szybko reagować aby nie stracić okazji do podpisania umowy!

W wypadku stacjonarnych komputerów takie możliwości są wyraźnie ograniczone. Należałoby wszystkie dane zapisywać na dyskach przenośnych, kopiować na komputer w domu itd. Wszystko trwałoby dwa razy więcej czasu.
Ponadto komputery przenośne zajmują znacznie mniej miejsca w biurze, są tańsze .

Dla kogo ubezpieczenie?
Najczęściej kierowane jest do właścicieli firm, przedsiębiorców. Firmy mogą zabezpieczyć zarówno sprzęt stacjonarny jak i przenośny. Prywatnie natomiast laptopa możemy ubezpieczyć wyłącznie jako ubezpieczenie majątkowe.

Jakie sytuacje ubezpieczamy?
Najczęściej ubezpieczamy szkody wynikające z kradzieży z włamaniem, rabunki, pożary, powodzie, dewastacje. Możemy ubezpieczyć sprzęt, który znajduje się po za firmą.

Są jednak sytuacje, w których towarzystwa niechętnie ubezpieczają laptopy:

  • zalania laptopa z winy użytkownika sprzętu,
  • źle zabezpieczony budynek biura np. nieszczelne okna,
  • wszelkie defekty estetyczne sprzętu,
  • zepsucia sprzętu, wynikające z winy użytkownika,
  • modele, które firma ma w posiadaniu dłużej niż 5 lat,

Co z danymi będącymi w wielu sytuacjach znacznie cenniejszymi od samego sprzętu? Wypłata ubezpieczenia jest możliwa, ale pod warunkiem, że firma zapewnia wszystkim komputerom systematyczną archiwizację w ustalonych odstępach czasu. Dane powinny być przenoszone na dyski przenośne. Inaczej ubezpieczyciel pieniędzy nie wypłaci.

budynek biura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *