Ubezpieczenie laptopa?

laptopLaptop to obecnie najczęstszy element wyposażenia biura, oczywiście oprócz telefonu, drukarki czy skanera. Na laptopach pracują już niemal wszyscy: pracownicy mniejszych i większych firm. Oczywiście wartościowy jest nie tylko sam sprzęt, ale i dane, które się w nim znajdują. Często są to umowy firmy z klientem, prezentacje, kosztorysy.

W razie kradzieży laptopa tracimy często wiele miesięcy ciężkiej pracy. Mało tego może się również zdarzyć i tak, że niestety stracą i na tym nasi klienci, których dane personalne trafią w niepowołane ręce.

Dlatego właśnie firmy ubezpieczeniowe co raz częściej wskazują na ten problem i proponują różne rozwiązania.

Komputery przenośne już od kilku lat zastępują komputery stacjonarne. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że w ten sposób bardzo często pracownicy mają możliwość dokończenia czegoś w domu. Zdarza się bowiem, że klient wyśle zapytanie dotyczące oferty późnym wieczorem… Co wtedy? Najlepiej szybko reagować aby nie stracić okazji do podpisania umowy!

W wypadku stacjonarnych komputerów takie możliwości są wyraźnie ograniczone. Należałoby wszystkie dane zapisywać na dyskach przenośnych, kopiować na komputer w domu itd. Wszystko trwałoby dwa razy więcej czasu.
Ponadto komputery przenośne zajmują znacznie mniej miejsca w biurze, są tańsze .

Dla kogo ubezpieczenie?
Najczęściej kierowane jest do właścicieli firm, przedsiębiorców. Firmy mogą zabezpieczyć zarówno sprzęt stacjonarny jak i przenośny. Prywatnie natomiast laptopa możemy ubezpieczyć wyłącznie jako ubezpieczenie majątkowe.

Jakie sytuacje ubezpieczamy?
Najczęściej ubezpieczamy szkody wynikające z kradzieży z włamaniem, rabunki, pożary, powodzie, dewastacje. Możemy ubezpieczyć sprzęt, który znajduje się po za firmą.

Są jednak sytuacje, w których towarzystwa niechętnie ubezpieczają laptopy:

  • zalania laptopa z winy użytkownika sprzętu,
  • źle zabezpieczony budynek biura np. nieszczelne okna,
  • wszelkie defekty estetyczne sprzętu,
  • zepsucia sprzętu, wynikające z winy użytkownika,
  • modele, które firma ma w posiadaniu dłużej niż 5 lat,

Co z danymi będącymi w wielu sytuacjach znacznie cenniejszymi od samego sprzętu? Wypłata ubezpieczenia jest możliwa, ale pod warunkiem, że firma zapewnia wszystkim komputerom systematyczną archiwizację w ustalonych odstępach czasu. Dane powinny być przenoszone na dyski przenośne. Inaczej ubezpieczyciel pieniędzy nie wypłaci.

budynek biura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *