Czas wybrać OFE…

Tak, ten moment nadchodzi w życiu każdego. Każdy musi kiedyś wybrać odpowiedni dla siebie Otwarty Fundusz Emerytalny, który jest też zwany II filarem. Należy przyznać, że mając dwadzieścia kilka lat nie myśli się o przyszłości (a powinno się) i nie zastanawia się nad tym, co będzie się robić za 50 lat. A może warto czasem pomyśleć? Często jest tak, że nasze pochopne, młodzieńcze decyzje, mają wpływ na naszą przyszłość. Sprawmy, by te decyzje były przemyślane i dojrzałe. Jak to zrobić?

Jeśli podejmujemy pracę na zasadzie umowy o pracę, urząd pracy wyśle do Ciebie informacje o tym, że już czas na wybór Funduszu. Nie musisz jednak czekać, możesz to zrobić od razu po rozpoczęciu pracy. Jeśli nie wybierzesz sam – zostaniesz wylosowany i zakwalifikowany do przypadkowego Funduszu, co nie będzie dla Ciebie korzystne, a dodatkowo, będziesz miał wrażenie, że nie możesz w pełni panować nad swoim życiem. Na domiar złego, będziesz musiał tkwić w nim przez kolejne 2 lata, bo dopiero potem można dokonać zmian.

Jak wybrać odpowiedni fundusz emerytalny?

Na to pomysłów jest wiele. Najważniejsze jednak jest to, aby firma, na którą się zdecydujemy, miała ugruntowaną pozycję na rynku. Musimy mieć pewność, że za czterdzieści kilka lat dany fundusz nadal będzie istniał. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na wysokość składek miesięcznych i wyniki, jakie posiada fundusz od początku jego istnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *