Pomimo tego, że każdego roku (jak wynika z doniesień Policji) ilość wypadków maleje to ciągle lista osób zabitych jest zbyt długa. W rezultacie stosuje się co prawda wiele czynności mających na celu zapobieżenie kolizji oraz wypadków śmiertelnych z udziałem osób. Niestety wciąż na drogach pozostają osoby, które nie przystosowują się do wszelkiego rodzaju przepisów i łamiąc zasady kodeksu drogowego, narażają życie swoje i innych.
Wypadek drogowy w najlepszym wypadku kończy się mało znaczącymi obrażeniami ciała oraz niewielkim zniszczeniem samochodu. W gorszym wypadku skutki kolizji mogą być znacznie poważniejsze. Jeśli nie chcemy doświadczać skutków jednorazowego wypadku przez długi czas, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, by w razie ewentualnej kolizji posiadać wymagane ubezpieczenie.
Niezbędne warunki do otrzymania odszkodowania w wyniku obrażeń poniesionych podczas wypadku drogowego
Dokumentacja to najważniejszy element w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Powinna być przygotowana tak, by w pełni informowała o tym, jak doszło do danego zdarzenia oraz jakich obrażeń doznano w wyniku wypadku.
Najlepszym wyjściem w zakresie spisania pełnej dokumentacji jest wezwanie Policji , która rzetelnie i odpowiednio zajmie się opisaniem całego wydarzenia.
Jak odzyskać odszkodowanie po wypadku?
Aby móc starać się o jakiekolwiek odszkodowanie, przede wszystkim będą nam niezbędne:
- Dane sprawcy zdarzenia,
- Dane zakładu ubezpieczeń,
- Numer polisy OC sprawcy zdarzenia,
- Dane osobowe wszystkich uczestników kolizji.
Najczęstszym błędem popełnianym przez nas bezpośrednio po wypadku, jest zła ocena swojego stanu zdrowia. Wiele osób uważa bowiem, że brak widocznych uszczerbków na zdrowiu bezpośrednio po kolizji to informacja, że nic się nam nie stało. Nic bardziej mylnego. Jak się bowiem okazuje niektóre skutki powypadkowe pojawiają się dopiero po upływie kilku dni.
To dlatego bezpośrednio po wypadku zawsze niezmiernie ważne jest udanie się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia kompletu badań. Całą historię badań powinniśmy przechować na wszelki wypadek, w razie gdyby w przyszłości konieczne było odwołanie się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Jakiego zadośćuczynienia możemy się domagać od ubezpieczyciela?
Po pierwsze pokrycia kosztów leczenia oraz na rehabilitację, które powstały na skutek poniesionego wypadku. Ubezpieczyciel decyzję o wypłaceniu odszkodowania zawsze podejmuje po dokładnych oględzinach historii choroby oraz wszystkich wyników badań. Na odpowiedź osobie poszkodowanej ma zazwyczaj około 30 dni. Po tym terminie powinien niezwłocznie poinformować nas jak kwota pieniędzy na się należy.
Odszkodowanie powypadkowe zazwyczaj wypłacane jest w wyniku opłacanej dodatkowej polisy NNW. Wysokość pieniędzy jakie otrzymamy, to z kolei wynik tego, jaką kwotę zawarliśmy w naszym ubezpieczeniu i jaką składkę opłacamy.
Pamiętajmy w wielu przypadkach możemy domagać się wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela oc sprawcy zajścia. Oczywiście osoba, z powodu której doszło do wypadku nie ma prawnego obowiązku poinformowania nas o tym.
Pamiętajmy, wypadek nie zawsze musi być traumą na długie lata. Dobry system odszkodowawczy pozwoli nam szybko uporać się ze złymi wspomnieniami, a już na pewno zminimalizuje szkody jakie w jego wyniku wystąpiły.