Często, za namową idealnie wyszkolonych agentów, decydujemy się na różne ubezpieczenia, tak aby kupić choć trochę spokoju życiowego. Praktyka jednak pokazuje, że nie zawsze wieloletnie opłacanie składek gwarantuje nam bezproblemową wypłatę odszkodowania. Co robić, gdy ubezpieczyciel próbuje ugrać swoją marżę naszym kosztem?
Ubezpieczenie często daje nam poczucie, że w razie nieprzewidzianych wypadków na pewno otrzymamy niezbędną pomoc. Praktyka pokazuje jednak, że często jest to niestety – odczucie złudne. Dopiero, gdy nastąpi jakieś nieszczęśliwe wydarzenie agenci wytykają nam naszą niewiedzę i niesumienność w zapoznaniu się ze wszelkimi warunkami (ogólnymi i szczególnymi) zawartych onegdaj umów ubezpieczeniowych. Okazuje się najczęściej, że nasza polisa akurat tego zdarzenia nie obejmuje, a jeśli już – to tylko fragmentarycznie, zaś wszelkie inne okoliczności są właśnie takie, że (na ogół) nie należy nam się żadne odszkodowanie.
Nie musimy jednak w takich przypadkach pozostać bierni i bezsilni. Z pewnością warto powalczyć o swoje i udać się z naszym problemem do profesjonalnej, sprawdzonej kancelarii odszkodowawczej. Tam znawcy z dziedziny prawa oraz wielu innych (np. medycyny, inżynierii, transportu, ratownictwa itd.), a jednocześnie – bardzo doświadczeni w sprawach uzyskiwania wszelkich odszkodowań – udzielą nam stosownych rad. Wówczas możemy liczyć na zindywidualizowaną i skuteczną pomoc w odszkodowaniach.
Często bowiem okazuje się, że towarzystwa ubezpieczeniowe – przy likwidacji szkód – zwykle jako swą pierwszą decyzję odszkodowawczą, podejmują decyzję odmowną. Trzeba dopiero wszcząć postępowanie odwoławcze, żeby mieć jakiekolwiek szanse na uzyskanie zadośćuczynienia przy naszej konkretnej szkodzie. Jednak o tym, gdzie, kiedy i jakie kroki należy poczynić – dowiemy się dopiero od przedstawicieli kancelarii skupiających potrzebnych nam specjalistów.
Musimy poznać wiele szczegółów, przydatnych przy postępowaniu odszkodowawczym. Pamiętać musimy przykładowo, że roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się po upływie trzech lat od momentu kiedy dowiemy się o szkodzie i jej sprawcy (sprawcach, przyczynach) oraz podmiotach zobowiązanych do jej naprawy. Powinniśmy zadbać, aby do tego czasu zostało złożone nasze formalne żądanie (pozew). Nie może to być też termin dłuższy niż dziesięć lat od momentu samego zdarzenia. Wyjątkiem będzie tu jedynie zaistnienie okoliczności przestępstwa.
Jeżeli szkoda wynikła wskutek zbrodni lub występku – termin złożenia wniosku (pozwu) o odszkodowanie czy zadośćuczynienie, wydłuża się do okresu dziesięciu lat od dnia popełnienia przestępstwa. Nie ma wówczas znaczenia, kiedy dowiedzieliśmy się o sprawcach (odpowiedzialnych). Wiele najróżniejszych subtelności występuje w działaniach odszkodowawczych, Żeby się w tym samemu nie pogubić, najlepiej skorzystać z całościowego pośrednictwa profesjonalnych kancelarii. Przedstawiciele takich firm nie dopuszczą do przeoczenia czegokolwiek, zadbają o maksymalne odszkodowanie lub zadośćuczynienie za doznane przez nas krzywdy i to ze wszystkich możliwych tytułów. Tak jak niezbędnie potrzebujemy w pewnych okolicznościach skorzystać z porad i usług kancelarii prawnych, tak samo przydatne okazują się kancelarie odszkodowawcze.