Wyjazd na wakacje – jakie ubezpieczenie?

Wyjeżdżając za granicę należy pamiętać o ubezpieczeniu. Najważniejszymi ubezpieczeniami są te zdrowotne oraz komunikacyjne. Bez nich wyjazd może okazać się klapą a kieszeń ucierpi na poniesionych kosztach.

 

Każda wizyta u lekarza lub pomoc medyczna zostanie nam policzona, jeśli nie będziemy posiadali ważnego ubezpieczenia. Aby nie doprowadzić swoich finansów do bankructwa, należy wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia lub wyrobić kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego refunduje koszty leczenia w nagłych przypadkach, ale tylko jeśli znajdujemy się na terenie Unii Europejskiej i Szwajcarii. Natomiast poza tymi krajami trzeba mieć wykupioną polisę, najlepiej taką, która gwarantuje bezpłatne leczenie w placówkach publicznych jak i prywatnych.

Jeśli podróżujemy autem, to nie możemy pozwolić sobie na wyjazd bez ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Bez ważnej polisy OC przekroczenie granic kraju jest niemożliwe. Straż graniczna, sprawdzając dokumenty pojazdu, wyłapie brak OC i nakaże jego zakup w punkcie na granicy, co będzie słono kosztowało. Jeśli podróż na wykraczać poza granice Unii Europejskiej, to niezbędna jest Zielona Karta, czyli osobna polisa ubezpieczeniowa. Jest ona wymagana między innymi w Turcji, na Ukrainie, Białorusi, w Maroku, Czarnogórze, Serbii, Tunezji, Macedonii, Bośni i Hercegowinie, Mołdawii.

Natomiast jeśli przemierzamy długie dystanse samolotem, to warto ubezpieczyć bagaż, bo liniom lotniczym czasami zdarza się zagubić bagaż rejestrowany, czyli ten duży, który jest przewożony w luku bagażowym. Chroni także przed kradzieżą. Jednak jego minusem jest to, że nie pokrywa szkód, jeśli w bagażu znajdowały się cenne przedmioty, takie jak biżuteria czy sprzęt elektrotechniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *