OC dla ciężarówek – co i jak?

Wiele już pisaliśmy na temat ubezpieczenia OC samochodów osobowych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że mało miejsca poświęciliśmy tutaj samochodom ciężarowym. Czas to zmienić – mamy zamiar zaprezentować specyfikę ubezpieczeń właśnie dla tego typu samochodów.

Samochody ciężarowe to takie, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Zalicza się do nich również samochody „z kratką”, czyli takie, które posiadają homologację dystrybutora lub producenta. W przypadku aut z homologacją możliwe jest odliczenie 60% VAT-u auta wziętego w leasing, nie można już odliczać podatku od paliwa. Ta reguła wciąż jednak obowiązuje wśród „pełnowymiarowych” ciężarówek.

Jak wygląda sprawa z ubezpieczeniami? Nadal obowiązkowe jest OC, wszystkie inne stanowią opcję dodatkową. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na pakiet ubezpieczeń, zapłacimy spokojnie kilka tysięcy złotych. Wydaje się to normalne, zwłaszcza, że samochody ciężarowe są intensywniej eksploatowane, pokonują więcej kilometrów, aniżeli osobowe.

Na rynku jest kilka firm, które zajmują się również ubezpieczeniami dla ciężarówek. Konkurencja nie jest może tak duża, jak w przypadku ubezpieczeń samochodów osobowych, ale jednak jest. Skorzystanie z kalkulatora OC pozwoli na wybranie najciekawszej, a jednocześnie najbardziej korzystnej oferty. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku właścicieli firm, którzy mają nie jeden samochód ciężarowy, a kilka, kilkanaście. W tym wypadku każda różnica po pomnożeniu da sporą oszczędność.

Jeśli nie chcemy szukać ubezpieczenia na własną rękę, warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, a niejednokrotnie i pieniądze. Należy jednak pamiętać, aby przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać OWU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *