Kolizja drogowa, obcokrajowiec sprawcą – co robić?

Codziennie wsiadamy do swoich samochodów, spieszymy się do pracy, szkoły, na spotkania z klientami. Pokonujemy kolejne skrzyżowania, naginamy przepisy, wymuszamy pierwszeństwo, aż tu nagle trzask! Zdenerwowani wybiegamy z samochodu, widzimy stłuczony reflektor, wygięty zderzak, orientujemy się, że nikomu nic się nie stało i….zaczynamy wrzeszczeć na osobę, która również się spieszyła, ale była trochę bardziej nieostrożna od nas. Nasz krzyk nie ma końca, aż w końcu słyszymy:

J’comprends pas

Ich verstehe das nicht

I don’t understand

Non capisco

Nie rozumiemy! I obcokrajowiec, który narozrabiał też nas nie rozumie. Jak rozwiązać sprawę, aby dostać odszkodowanie, a przy tym jeszcze zdążyć do pracy? Przede wszystkim zachować spokój. Polskie prawo drogowe przewiduje, że każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien być ubezpieczony. Należy więc spytać, choćby na migi, czy sprawca jest w stanie przekazać nam dane na temat swojego ubezpieczenia OC. Zwykle dostaniemy numer polisy i dane pojazdu, łącznie z numerami rejestracyjnymi – tak będzie w przypadku obywateli Unii Europejskiej i Islandczyków, Norwegów, obywateli Lichtensteinu. Mieszkańcy krajów niewymienionych tutaj z pewnością będą posiadali Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Naszym zadaniem jest również ich spisanie, łącznie z danymi dotyczącymi pojazdu. Potem powinniśmy się skontaktować z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które wskaże nam towarzystwo, które wypłaci nam odszkodowanie. Szkodę powinniśmy również zgłosić do naszego towarzystwa – jeśli posiadamy ubezpieczenie AC, dostaniemy stosowne odszkodowanie. Jeśli nie uda nam się dojść do porozumienia ze sprawcą zdarzenia, lepiej wezwać policję.

Jeśli dojdzie do sytuacji przedstawionej powyżej, starajmy się mimo wszystko zachować spokój. Ktoś, kto porusza się po obcym kraju jest z pewnością wystarczająco zestresowany, nie dostarczajmy mu więc nowym wrażeń. Przecież my również czulibyśmy się pewniej, gdyby nas traktowano nieco łagodniej, nawet, jeśli bardzo narozrabialiśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *